Chcąc dotrzeć do jak najszerszego grona klientów przedsiębiorcy korzystają z różnego rodzaju platform sprzedażowych np. Allegro, Amazon, Vinted. Jeśli prowadzisz sklep internetowy i sprzedajesz towary dla osób prywatnych z innych krajów UE to musisz znać przepisy WSTO, aby prawidłowo rozliczyć podatek VAT.

 

Czym jest WSTO?

WSTO to nic innego jak sprzedaż wysyłkowa towarów na rzecz osób prywatnych z innych krajów UE. Dostawca towarów może samodzielnie wysyłać towary do nabywcy lub pośredniczyć w dostawie co ma miejsce m. in. gdy towar wysyła firma kurierska.

Ustawowa definicja WSTO (art. 2 pkt 22a ustawy o podatku od towarów i usług) wymaga spełnienia następujących warunków:

  • towary są wysyłane lub transportowane przez dostawcę lub na jego rzecz, w tym wtedy, gdy dostawca uczestniczy pośrednio w transporcie lub wysyłce towarów;
  • towar jest wysyłany lub transportowany z jednego kraju UE do drugiego;
  • towary nie są:
    • nowymi środkami transportu,
    • nie są instalowane lub montowane z próbnym uruchomieniem lub bez niego;
    • dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi, antykami, towarami używanymi opodatkwoanymi w procedurze VAT marża.
  • nabywcą jest:
    • osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej,
    • podatnik lub osoba prawna niebędącą podatnikiem, który nie ma obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).

 

Przykład 1.

Pan Mariusz prowadzi w Białej Podlaskiej sklep internetowy sprzedając części samochodowe dla klientów prywatnych z Czech, Węgier i Niemiec. Sprzedawane towary wysyłane są kurierem z Polski do innych krajów UE.

W działalności Pana Mariusza mamy do czynienia z WSTO.

 

Przykład 2.

Osoba prywatna z Niemiec zakupiła torebkę damską w sklepie internetowym z Polski Pani Joanny, ale przyjechała do Polski i osobiście odebrała towar.

Nie jest to WSTO pomimo tego, że sprzedaż miała miejsce dla konsumenta z innego kraju UE. Nie został spełniony wymóg uczestnictwa sprzedawcy bezpośrednio lub pośrednio w wysyłce towarów. Sprzedaż taka traktowana jest jak sprzedaż krajowa.

 

Przykład 3.

Pan Maciej posiada w Białej Podlaskiej sklep internetowy. Sprzedaje swoje towary za pośrednictwem platform sprzedażowych dla konsumentów, a także firm z Polski, Hiszpanii i Słowacji.

Nie każda sprzedaż będzie traktowana jako WSTO. Sprzedaż na rzecz firm i osób prywatnych z Polski nie spełnia wymogu wysyłki towaru do innego kraju UE. Również sprzedaż dla firm z Hiszpanii i Słowacji nie spełnia wymogu WSTO – nabywca jest obowiązany rozliczyć WNT. Z kolei sprzedaż Pana Macieja dla osób prywatnych z Hiszpanii i Słowacji jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów na odległość.

 

Sposób rozliczenia WSTO

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku od towarów i usług miejscem dostawy towarów w przypadku rozpoznania WSTO jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy. A więc wedle generalnej zasady jesteśmy obowiązani rozliczyć VAT w kraju kupującego. Ustawodawca wprowadził jednak udogodnienie dla przedsiębiorców. Do limitu 10.000 euro (42.000 zł) w skali roku sprzedaż w ramach WSTO przedsiębiorca może traktować jako sprzedaż krajową z polskim podatkiem VAT lub dokonać dobrowolnej rejestracji w innym kraju UE. Limit jest ustanowiony w kwocie netto. Po przekroczeniu limitu przedsiębiorca ma obowiązek zarejestrować się do podatku VAT w innym kraju UE lub wybrać procedurę OSS (o czym piszę tutaj link do artykułu OSS).

Limit 10.000 euro (42.000 zł) nie może być przekroczony ani w poprzednim roku, ani w trakcie roku podatkowego. Co ważne, próg 10.000 euro obowiązuje przy sprzedaży do każdego kraju UE czyli jeśli sprzedajesz towary do Niemiec, Czech i Słowacji to zliczasz całą sprzedaż.

 

Dowody potwierdzające WSTO w przypadku dobrowolnej rejestracji do podatku VAT w innym kraju UE

Aby transakcja miała podlegać opodatkowaniu w innym kraju UE (państwie zakończenia wysyłki) należy przed upływem terminu do złożenia deklaracji posiadać dowody potwierdzające dostarczenie towarów do nabywcy. Są nimi:

  • dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przez sprzedawcę przewoźnikowi (spedytorowi),
  • dokumenty potwierdzające odbiór towarów poza terytorium kraju – jeżeli dokumenty te łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów,

W przypadku gdy powyższe dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów, dokumentami wskazującymi, że dostawa towarów została dokonana na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów, mogą być również inne dokumenty otrzymywane przez dostawcę w tego rodzaju dostawie towarów, w szczególności:

  • korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
  • dokument potwierdzający zapłatę za towar, a w przypadku gdy dostawa ma charakter    nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie - inny dokument               stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Jeżeli przedsiębiorca nie posiada powyższych dokumentów przed upływem terminu do złożenia deklaracji to transakcja ta nie jest wykazywana w rejestrze VAT w okresie rozliczeniowym, w którym miała miejsce sprzedaż, lecz w okresie następnym. Jeżeli w tym następnym okresie przedsiębiorca również nie będzie w posiadaniu powyższych dokumentów, to transakcję wykazuje się jako sprzedaż krajową z polskim podatkiem VAT.

 

Ewidencja

Jeśli Twoja sprzedaż to WSTO to musisz prowadzić dodatkową ewidencję na podstawie której można określić łączną wartość sprzedaży. Nie jest powiedziane jak ta ewidencja powinna wyglądać więc może być to ewidencja wedle wyboru przedsiębiorcy, ale musi zapewniać wskazanie sprzedaży, w związku z którą nastąpiło przekroczenie kwoty limitu.

 

Faktura

W przypadku WSTO przedsiębiorcy mają obowiązek wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż. Wynika to bezposrednio z art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Kasa fiskalna

WSTO należy również zaewidencjonować na kasie fiskalnej. Można skorzystać z opcji zwolnienia dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)

 

Podsumowanie

A więc podsumowując jeśli nie przekroczymy limitu 10.000 euro (42.000 zł) to rozliczamy VAT w Polsce lub dobrowolnie rejestrujemy się do podatku VAT w innym kraju UE i wystawiamy fakturę, składamy deklarację i rozliczamy VAT wedle stawek i zasad obowiązujących w tamtym kraju.

Z kolei jeśli przekroczymy powyższy limit to albo rejestrujemy się do podatku VAT w innym kraju UE albo korzystamy z procedury OSS.

Bezpłatna Konsultacja