
Jednym z warunków opodatkowania spółki na zasadach estońskiego CIT jest wymóg zatrudnienia. Przepisy w tym zakresie mogą sprawiać pewne problemy w ich odczytaniu. Poniżej wyjaśnienia w tym zakresie.
Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, który:
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
A więc do rzeczy. Konieczne jest spełnienie jednego z poniższych warunków.
- posiadanie co najmniej 3 pracowników na pełen etat przez co najmniej 300 dni w roku podatkowym, chyba, że rok podatkowy różni się od roku kalendarzowego to wtedy zatrudnienie musi trwać przez 82% tego okresu lub
- wypłaty co najmniej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia na 3 osoby na podstawie umów cywilnoprawnych (spółka musi być płatnikiem podatków, składek społecznych i zdrowotnych z tego tytułu)
Pracownikami nie mogą być udziałowcy, akcjonariusze, czy wspólnicy, ale przepisy nie wykluczają co ciekawe już członków rodziny, czy osób powiązanych z podatnikiem.
Za pracownika uznaje się również osobę zatrudnioną, która aktualnie przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym, urlopie wychowawczym, czy rodzicielskim. Cały czas taka osoba jest osobą zatrudnioną.
PODATNIK ROZPOCZYNAJĄCY DZIAŁALNOŚĆ
I tu mamy preferencję.
Warunek powyższego zatrudnienia nie dotyczy roku rozpoczęcia tej działalności i 2 lat podatkowych bezpośrednio po nim następujących, z tym że począwszy od drugiego roku podatkowego podatnik jest obowiązany do corocznego zwiększenia zatrudnienia o co najmniej 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy, aż do osiągnięcia wielkości zatrudnienia określonej w tym przepisie.
Ale uwaga! Preferencja nie dotyczy umów cywiloprawnych. A więc nawet jeśli rozpoczynamy działalność, którą opieramy o zleceniobiorców to musimy mieć od razu pełne wydatki tj. wypłaty co najmniej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia na 3 osoby na podstawie umów cywilnoprawnych.
Przykład 1.
Spółka prowadzi działalność od marca 2022 roku. Spółka od początku wybrała opodatkowanie w formie estońskiego CIT. W pierwszym roku spółka nie zatrudnia pracowników,
Spółka powinna od 2023 roku co roku zwiększać zatrudnienie o 1 osobę, aż do osiagnięcia wielkości zatrudnienia czyli 3 osób. A więc w 2023 powinna mieć 1 pracownika, w 2024 już 2 pracowników, a w 2025 3 pracowników.
Przykład 2.
Spółka prowadzi działalność od marca 2022 roku. Spółka od początku wybrała opodatkowanie w formie estońskiego CIT. W pierwszym roku spółka zatrudniała 1 pracownika,
Spółka powinna od 2023 roku co roku zwiększać zatrudnienie o 1 osobę, aż do osiagnięcia wielkości zatrudnienia czyli 3 osób. A więc w 2023 powinna mieć już 2 pracowników, w 2024 3 pracowników.
Co istotne wymóg zatrudnienia przez 300 dni w roku podatkowym przy podatniku rozpoczynającym działalność nie jest istotny. Jest to istotne przy małym podatniku.
Co ważne, nie jest możliwe "mieszanie wynagrodzeń". Czyli albo posiadamy 3 pracowników albo 3 zleceniobiorców. Nie jest możliwe korzystanie z estońskiego CIT jeśli posiadamy 2 pracowników i 1 zleceniobiorcę.
MAŁY PODATNIK
W przypadku podatnika będącego małym podatnikiem, w pierwszym roku podatkowym opodatkowania ryczałtem, warunek zatrudnienia uznaje się za spełniony, jeżeli mały podatnik:
- zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 1 osobę w przeliczeniu na pełne etaty, niebędącą udziałowcem, akcjonariuszem, ani wspólnikiem tego podatnika, przez 300 dni w roku lub 82% czasu jeśli rok jest inny niż 12 miesięcy kalendarzowych,
- ponosi wydatki na jednego zleceniociorcę w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia GUS
Przykład 1.
Spółka prowadzi działalność od marca 2022 roku. Spółka jest małym podatnikiem i wybrała opodatkowanie w formie estońskiego CIT od 2023 roku. W pierwszym roku spółka nie zatrudniała pracowników,
Spółka powinna od 2023 roku posiadać pracownika przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym lub ponosić wydatki na jednego zleceniociorcę w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia GUS. W 2024 spółka powinna zatrudniać na pełen etat 3 osoby przez co najmniej 300 dni w roku podatkowym lub ponosić wydatki na 3 zleceniobiorców w wysokości 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia GUS.
POZOSTALI PODATNICY
Przykład 1.
Spółka prowadzi działalność od marca 2022 roku, a rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Spółka jest dużym podatnikiem i wybrała opodatkowanie w formie estońskiego CIT od 2023 roku. A więc od 2023 roku spółka powinna zatrudniać na pełen etat 3 osoby przez co najmniej 300 dni w roku podatkowym lub mieć pełne wydatki tj. wypłaty co najmniej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia na 3 osoby na podstawie umów cywilnoprawnych.