
Procedura OSS (One Stop Shop)
To elektroniczny punkt obsługi upraszczający rozliczenia na gruncie podatku VAT dzięki któremu przedsiębiorcy świadczący usługi lub sprzedający towary dla osób prywatnych z innych krajów UE nie muszą dokonywać rejestracji do celów podatku VAT w innych krajach UE.
Z procedury OSS mogą korzystać zarówno vatowcy jak i nievatowcy. Jest całkowicie dobrowolna.
Instytuacja ta została uregulowana w art. 130a-d ustawy o pdoatku od towarów i usług.
Dla kogo OSS?
Jeśli prowadzisz sklep internetowy i sprzedajesz towary dla osób prywatnych z innych krajów UE i przekraczasz ustawowe limity sprzedaży do innych krajów UE to masz obowiązek rejestracji do podatku VAT we wszystkich krajach, w których sprzedajesz towary. W takim przypadku stawką VAT jest stawka VAT obowiązująca w danym państwie UE. A więc po przekroczeniu limitu 10.000 euro (42.000 zł) należy zarejestrować się w każdym państwie UE i tam rozliczać podatek VAT. Udogodnieniem, które wprowadził ustawodawca jest procedura OSS, która umożliwia rozliczenie całej sprzedaży do różnych krajów UE po stawkach VAT obowiązujących w tych krajach w jednej zbiorczej deklaracji VAT OSS. Upraszcza to proces rozliczenia bowiem dokonujemy go w polskim urzędzie skarbowym. Przedsiębiorca ma jednak obowiązek wystawienia faktury z zagranicznym podatkiem VAT, jednak deklaracja składana jest w Polsce, a podatek również odprowadzany jest w Polsce. Z kolei Polska musi przekazać pdoatek VAT temu innemu krajowi UE.
Dla przedsiębiorców świadczących usługi dla osób prywatnych gdzie miejsce opodatkowania jest w innym kraju UE limit 10.000 euro nie obowiązuje. Są oni zobligowani od razu albo zarejestrować się do podatku VAT w krajach UE w których świadczą usługi albo zarejestrować się do procedury OSS.
Przykład 1.
Pani Joanna sprzedaje swoje towary za pośrednictwem platformy sprzedażowej Vinted. W 2025 roku dokonała sprzedaży dla konsumentów do Niemiec za 6.000 euro, do Czech 3.000 euro, do Hiszpanii 5.000 euro, do Holandii 1.000 euro. Sprzedaż do Hiszpanii była tą, którą przekroczono kwotę limitu. A więc transakcję tą Pani Joanna musi rozliczyć juz w Hiszpanii stosując stawkę VAT obowiązująca w tym kraju i analogicznie sprzedaż do Holandii trzeba będzie rozliczyć w Holandii albo wybrać procedurę OSS.
Przykład 2.
Pan Artur świadczy usługi budowlane na rzecz osób prywatnych we Francji. Usługa ta podlega opodatkowaniu w kraju położenia nieruchomości. Pan Artur powinien zarejestrować się do podatku VAT we Francji lub skorzystać z procedury OSS i rozliczyć zagraniczny podatek VAT w polskiej deklaracji bez konieczności rejestracji we Francji.
Rejestracja do VAT OSS
Rejestracja odbywa się poprzez wypełnienie formularza VIU-R. Formularz można podpisać wyłącznie podpisem kwalifikowanym. Nie ma możliwości podpisu formularza profilem zaufanym.
Właściwym urzędem skarbowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
Ewidencja
Jeśli stosujesz procedurę OSS jesteś obowiązany prowadzić w postaci elektronicznej ewidencję transakcji objętych procedurą. Ewidencja ta jest udostępniana na każde żądanie państwa członkowskiego
Deklaracje VAT OSS
Deklaracje składa się kwartalnie w terminie do końca miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale, a kwoty podane w deklaracji są w walucie euro. Faktury z zagranicznym podatkiem VAT rozliczamy w deklaracji VIU-DO, a nie w pliku JPK.
Podatek naliczony
W deklaracji VIU-DO nie mamy możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towaru. W deklaracji tej rozliczamy wyłącznie podatke należny. Z kolei VAT naliczony od zakupów związanych ze sprzedażą do innych krajów UE rozliczamy standardowo w pliku JPK.
Kasa fiskalna
Jeśli rozliczasz sprzedaż w ramach procedury unijnej OSS to nie masz obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.
Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług sprzedażą jest odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.
Z kolei art. 111 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż ewidencję na kasie fiskalnej prowadzą podatnicy, któzy dokonują sprzedaży na rzecz osó prywatnych lub rolników ryczałtowych.
Skoro więc sprzedaż w ramach procedury unijnej nie jest sprzedażą to też nie mamy obowiązku ewidencjonować jej na kasie fiskalnej.
Faktury
Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 2 ww. ustawy podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur sprzedaży w ramach procedury unijnej OSS. Z kolei zgodnie z art. 106b ust. 4a można taką fakturę wystawić. Jeśli jednak zdecydujesz się na wystawienie faktury to faktura powinna zawierać stawkę zagranicznego podatku.