Rola interpretacji przepisów prawa podatkowego

Interpretacja przepisów prawa podatkowego pełni funkcję gwarancyjną prawidłowego rozliczenia podatkowego, odpowiadając na pytanie, czy dobrze rozumiemy konkretny przepis podatkowy. Indywidualna interpretacja podatkowa to opinia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wskazująca, jak należy interpretować dany przepis prawny. Jest istotnym elementem zarządzania ryzykiem podatkowym w firmie.

Dyrektor KIS, na wniosek zainteresowanego, wydaje interpretację w jego indywidualnej sprawie. Może ona dotyczyć zarówno zaistniałego stanu faktycznego, jak i zdarzenia przyszłego. Uzyskanie interpretacji podatkowej co do zasady daje firmie ochronę pod warunkiem, że opisany stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe jest zgodne z rzeczywistością.

Zastosowanie i zakres ochrony interpretacji podatkowej

Indywidualną interpretację podatkową wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Koszt złożenia wniosku wynosi 40 zł.

Zastosowanie się do otrzymanej interpretacji daje określone korzyści:

  • Jeżeli interpretacja została doręczona przed wystąpieniem skutków podatkowych – podatnik jest chroniony przed zapłatą podatku, odsetek od zaległości podatkowych oraz sankcji karnoskarbowych.
  • Jeżeli interpretacja została doręczona po wystąpieniu skutków podatkowych – zastosowanie się do niej nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku, ale chroni przed odsetkami i sankcjami karnoskarbowymi.

Czy warto występować o interpretację indywidualną?

Warto pamiętać, że interpretacja podatkowa nie jest decyzją podatkową – nie jest wiążąca dla podatnika i nie stanowi źródła obowiązującego prawa. Nie ma obowiązku stosowania się do niej.

Kluczowa jest analiza potrzeb, ponieważ w niektórych sytuacjach korzystniejsze może być niewystępowanie o interpretację indywidualną. Może to wynikać z faktu, że jeśli podatnik nie posiada negatywnej interpretacji, łatwiej może obronić swoje rozliczenie. Z drugiej strony, w niektórych przypadkach warto złożyć wniosek o interpretację, aby potwierdzić zgodność swojego stanowiska z prawem.

Alternatywą dla interpretacji podatkowej może być wniosek o stwierdzenie nadpłaty, jeśli podatnik podejrzewa, że zapłacił podatek w zawyżonej wysokości. Ponadto, w trakcie kontroli podatkowej organ skarbowy nie zawsze musi zakwestionować określony koszt podatkowy – jednak wniosek o interpretację może skutkować negatywną opinią, ponieważ DKIS musi zająć stanowisko w zadanym zakresie.

Zakres wsparcia w ramach wniosków interpretacyjnych TAX ADVISOR, obejmuje:

  • Analizę potrzeby i zakresu wniosku o interpretację indywidualną lub wiążącą informację stawkową
  • Sporządzenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego
  • Sporządzenie wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej
  • Obsługę postępowania wnioskowego
  • Sporządzenie skargi do sądu administracyjnego w razie negatywnej interpretacji
interpretacje-podatkowe-TAX-advisor

Interpretacje podatkowe TAX ADVISOR to bezpieczeństwo w rozliczeniach

Bezpieczeństwo podatkowe

Pomagamy unikać ryzyka związanego z błędną interpretacją przepisów

Profesjonalne wsparcie

Doświadczony zespół doradców podatkowych
i prawników

Indywidualne podejście

Każdą sprawę analizujemy w kontekście specyfiki działalności klienta

Pomożemy Ci!

Przyjdź do nas i poczuj różnicę.